Fareham Creek Regatta 14th & 15th July 2018

Hi Members,

The Fareham Creek Regatta is on the 14th and 15th July. Please keep the club pontoon clear (Friday 13th to Sunday 15th July).

Would all the gig teams arrive at the club before the opening ceremony, which is at 11am on Saturday to sign in and to collect their tee shirts and also arrive by midday on Sunday.

Just an update the first Lugger race on Sunday starts at midday

FSMBC REGATTA DINGHY SAILING

The first handicap race is planned for Sunday 15th at midday.

Please email me to book a Club dinghy, don’t just turn up and hope for the best!

Dave Hill dinghy@fsmbcnet.org.uk

Fareham Creek Regatta 2018 Program of Events

Fareham Creek Regatta 2017

Hi Members,

The Fareham Creek Regatta is this weekend please keep the club pontoon clear (Friday 7th to Sunday 9th July).

Would all the gig teams arrive at the club before the opening ceremony, which is at 11am on Saturday to sign in and to collect their tee shirts.

Just an update the first Lugger race on Sunday starts at 11am

FSMBC REGATTA DINGHY SAILING

Two races are planned for Sunday 9th at 11.00 and 12.00 starts.

Please email me to book a Club dinghy, don’t just turn up and hope for the best!

One Pico is already booked.

Dave Hill dinghy@fsmbcnet.org.uk

The Gig training day on the 15th July is cancelled.

Slide1

 

Fareham Creek Regatta 17-18 September 2016

FCR Poster

 

FCR Program of events

Hi Members,

The Fareham Creek Regatta will be taking place on the weekend of the 17th and 18th September.

If you would like to take part in the Gig racing please contact Nick How or Alan for more information. We are quite short of ladies teams.

The practice days are: – Sat 23rd July, 6th August, 20th August and Sun 4th September all at 1  pm onward.

If you are not sure why not come down on the practice days.

Regatta Gig Training

To all Regatta Rowing “volunteers”. Please note the Gig Practise sessions will be as follows:
Wednesday   4th June at 7.00pm onwards at the Clubhouse – Two gigs available
Wednesday 18th June at 7.00pm onwards at the Clubhouse – Two gigs available
All teams will be verified and team colour T-shirts will be handed out.
Please ensure you attend or you won’t win!!!
Also we urgently need more ladies to make up another ladies team – come on – go for it!!! Phone Nick 
P1020782

Fareham Regatta

Sat 28th & Sun 29th June 2014

  • Ladies & Mens team gig racing.
  • Dinghy & Lugger racing
  • BBQ
  • Fareham Creekers
  • Brigands Brew
  • Barry’s Band
  • Fireworks
  • Hog Roast

Fareham Creek Regatta 2013 Results

 

 

 

2013 FAREHAM CREEK REGATTA RESULTS.

 

 

MEN’S GIG RESULTS

1st Yellow Team.       (Richard Payne, Phil Waldon, Terry Goater, Patrick McKenna, Charlie Coxwell).

2nd Grey Team. 2nd Fareham Sea Scouts. (Alex Lester, David Grey, ).

3rd Red Team.            (Mike Goffin, Jim Beckwith, Alastair MacMaster, Bob Brennan, Kevin Abbott).

4th Blue Team.            (Shannon Goffin, Chris Hare, Ian Plummer, Matt Collins, John Herbert).

5th Orange Team.       (Terry Godfrey, Phil Godfrey, Neil Godfrey, Ron Hazelwood, Andrew Thompson).

6th Green Team.          (Jim Beckwith, Chris Truter, Steve Roy, Andrew Thompson, Steve Capel)

 

 LADIES GIG RESULTS        

1st Yellow Team.        (Asha Gray, Nikki Capel, Zeo Browning, Sharen Peters, Chrissie Capel)

2nd Blue Team. Seafarers. (Debbie Woolnough, Adel Forder, Hannah Forder, Alison Lilley, Mary Collins)

3rd Red Team.             (Lyse Lemieux, Jacqui Dalton, Megan Wise, Carol Weber, Catherine Dix)

4th Green Team.          (Nina Coxwell, Claire Guppy, Pat Millard, Bekki Laing, Laurie Hazelwood)

5th Orange Team.        (Pam Carr, Tracy Tennant, Sally Abbott, Doreen Clark, Val Huxley)

6th Grey Team            (J. Fagot, Nicola Harling, Brook Fagot, Linne Fagot, Lybbie Fagot)

 

FAREHAM MAYORS CUP. Presented by Councillor Susan Bayford

1st FSMBC.               (Tracy Tennant, Steve Capel, Patrick McKenna, Chris Hare, Pam Carr)

2nd Fareham 2nd Sea Scouts. (Ben, Steve L, Steve M, Tracy, Chrissy)

 

OAR OF FAREHAM

1st Portchester Sea Scouts.

2nd 2nd Fareham Sea Scouts.

 

GOLDEN HERON CHALLENGE (DEREK)

1st FSMBC.             (Alex Lester, Steve Capel, Ron Hazlewood, Bob Brennan, Matt Collins)

2nd Portchester S.C. (Hugh Crothers, Steve Freeman, Bob Carter, Christian Beech, Craig Freeman)

 

DINGHY RACING

 

FAREHAM LUGGERS.

1st John Herbert.

2nd Phil Walden.

3nd Kevin Abbott.

4th Ian Plummer

 

HANDICAP FLEET.

1st Steve Capel (Pico)

2nd Shannon & Mike Goffin (Flat Pack)

 

SCOUTS COYPUS EVENTS.

To Follow.